Na jakého lékaře se obrátit při obtížích spojených s alergií?

V posledních letech pozorujeme trend, kdy si nemalá část populace léčí své alergické projevy tzv. samoléčbou. Pokud jde pouze o krátkodobé zdravotní obtíže, zejména víme-li už z dřívějška, že jsou skutečně projevem alergie, je toto řešení často dostačující. Na trhu je nepřeberné množství volně prodejných léků tlumících alergické projevy. Existují ale situace, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy vyrazit k lékaři

Máte pocit, že opakované stížnosti na svědění nosu či pálení očí vašeho lékaře jen obtěžují a stejně vám nepomůže lépe než usměvavá paní za pultem v lékárně? Omyl! Alergie je složitý proces a za zdánlivě banálními příznaky se mohou ukrývat i další netušená rizika. Pokud podstoupíte podrobné vyšetření a budete alergické projevy léčit včas, vyhnete se jejich možným komplikacím. Vyhledejte lékaře v případech, že:

  • máte opakující se příznaky, které se případně postupně zhoršují,
  • obtíže neodeznívají ani po 14 dnech užívání volně dostupných léků,
  • máte pocit dušnosti,
  • máte jiné závažné onemocnění (vysoký krevní tlak, onemocnění srdce),
  • objeví se u vás hnisavý výtok z očí, pozorujete změny vidění,
  • máte pocit, že se příznaky vymykají snesitelné mezi a obtěžují vás. 

Lékaře by měly v případě obtíží vždy vyhledat těhotné a kojící ženy a včasné vyšetření je nutné i u dětí s alergickými projevy. 

Jakého lékaře vyhledat?

Nejsnáze dostupný by měl být pochopitelně náš praktický lékař. Návštěvou v jeho ambulanci rozhodně nic nezkazíme. Výhodou je fakt, že nás dobře zná. Dokáže lépe posoudit možné vyvolávající činitele, zná naše přidružená onemocnění, poradí v akutní fázi. Pokud uzná za vhodné, vystaví pacientovi žádanku na alergologické vyšetření. Žádanka je jakýsi vzkaz mezi lékaři – obsahuje konkrétní žádost, informace o nás, o našich chorobách, užívaných lécích, hypotézu o pravděpodobném vyvolávajícím činiteli. Ve své podstatě by měla specialistovi usnadnit práci. Celé vyšetření pak bude probíhat svižněji.

Žádanka od praktického lékaře není podmínkou. Do alergologické ambulance se lze objednat i bez ní. Jak jsme však zmínili výše, odborné vyšetření bude pravděpodobně trvat o něco déle, a navíc se u specialisty zpravidla výrazně déle čeká na termín. I z toho důvodu je důležité objednat se včas a u pravidelně se opakujících sezónních potíží nečekat až na období akutních problémů, ale alergologa navštívit v období klidu. Pak lze všechna potřebná vyšetření bez problémů provést a není třeba vynechávat užívané léky.

Před vyšetřením je vhodné sepsat si přehled užívaných léků a choroby, se kterými se léčíme. A také se doma v klidu zamyslet, co by mohlo být spouštěcím alergenem.

Celý postup pochopitelně platí i u dětí. Je důležité včas navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

(vrjo)

Zdroje:

https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Alergie-2018.pdf

Doporučené články

05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 3) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 2) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
04. April 2022 Rubrika AW test

(AW - Test) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link