Nejčastější Alergeny

Nejčastější alergeny

Alergeny jsou nejrůznější látky, s nimiž se setkáváme v prostředí, potravě, zkrátka všude kolem sebe. Pro rozvoj reakce je zásadní jejich prostorové uspořádání, které přesně koresponduje s vazebným místem na IgE protilátce pacienta.

Při alergologickém vyšetření je velmi důležité sledovat souvislosti pacientových potíží s výskytem alergenů. U jedince se sezónní alergií se onemocnění objevuje pouze v období výskytu alergenu, na který je přecitlivělý. U nás se tak s ohledem na alergizující pyly a plísně obvykle děje v jarních a letních měsících. Naopak celoroční projevy bývají často zhoršeny v topné sezóně a v interiérech, kde se při omezeném větrání alergeny hromadí a spolu se stoupajícím teplým vzduchem se dostávají do dýchacích cest.

Pyly a sezónní alergie

Většina projevů sezónní alergie se týká dýchacích cest (alergická rinokonjunktivitida a astma), mohou se však objevovat i kožní příznaky při přímém kontaktu s alergizujícími rostlinami. Onemocnění způsobené alergií na pyly správně označujeme polinóza, nikoli „senná rýma“, protože se zdaleka nejedná pouze o postižení nosu.

Hlavní příznaky alergie na pyly (polinózy):

Mezi méně časté příznaky patří:

Tři skupiny pylů

V našem zeměpisném pásmu dělíme alergologicky významné pyly na tři skupiny.

Celoroční alergeny

Celoroční alergická rýma je chronické onemocnění. Jde o stav, kdy máte rýmu nebo další příznaky, které nemizí během žádného ročního období. Nejčastějším zdrojem alergenů, které jsou příčinou celoročních potíží, jsou:

Projevy celoroční alergické rýmy jsou stejné jako té sezónní (viz výše), velmi často však mají chronický průběh s převahou trvalého ucpání nosu nebo opakovaných zánětů vedlejších dutin a mohou být komplikovány i různými projevy astmatu. Prokázat souvislosti mezi těmito příznaky a celoročně se vyskytujícím alergenem bývá obtížnější než u sezónní alergie. 

Pokud se alergie neléčí, může vést k řadě komplikací, nejčastěji právě k rozvoji astmatu. Neléčená alergická rýma je většinou provázena chronickým zánětem vedlejších nosních dutin a někdy se u pacientů vyskytnou také polypy na sliznici nosu a vedlejších dutin.

(hah)

Zdroje:

https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/seasonal-allergies/
https://aafacenters.com/seasonal-allergic-rhinitis/
https://www.childrensmn.org/educationmaterials/parents/article/12617/can-kids-get-allergies-all-year/
https://www.healthline.com/health/allergies/seasonal-allergies
https://www.verywellhealth.com/perennial-allergic-rhinitis-4159785

Doporučené články

05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 3) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 2) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
04. April 2022 Rubrika AW test

(AW - Test) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link