
Různé formy alergie patří k nejčastějším onemocněním současné doby. Někdy jsou také označovány jako „epidemie moderní civilizace“. Přesné důvody tohoto jevu nejsou známé – zřejmě se jedná o celý komplex příčin. Alergická onemocnění jsou nepochybně jakousi daní, kterou člověk platí za pohodlný způsob života.
Alergie se mohou objevit kdykoli v průběhu života jedince. Jedním z faktorů, který zvyšuje pravděpodobnost jejich vzniku, je rodinná zátěž. Pokud je jeden z rodičů alergik, je 30–50% pravděpodobnost, že se nemoc objeví u jeho potomků. Pokud jsou alergičtí oba rodiče, jde dokonce o 60–80% riziko, které se dále zvyšuje, pokud oba rodiče trpí jedním typem alergického onemocnění. Počet alergiků však stoupá i v rodinách, které nejsou tímto onemocněním zatížené.
Alergie patří k typickým tzv. multifaktoriálním onemocněním, na jejichž vzniku se podílí dědičný předpoklad a faktory prostředí.
Bylo zkoumáno mnoho faktorů, které by mohly vést k rozvoji alergie, resp. které by mohly jejímu rozvoji u geneticky disponovaného jedince zabránit, ale bohužel nebyl nalezen žádný jednoznačně spolehlivý postup.
Zcela jisté je, že vznik alergie u dítěte podporuje kouření matky v těhotenství a kouření v domácnosti, kde dítě vyrůstá. Naopak jistý ochranný vliv má kojení v prvních čtyřech měsících života. Různé diety v těhotenství včetně vyloučení některých potravin z jídelníčku dítěte a těhotné matky naopak neprokázaly žádný preventivní vliv (samozřejmě s výjimkou potravin, na něž jsou matka nebo dítě alergičtí).
(hah)