Jak poznám, že mám alergii

Jak poznám, že mám alergii?

Alergie postihuje různé části našeho organismu a má mnoho podob a projevů. Typický je pro ně opakovaný výskyt v souvislosti se setkáním s určitým alergenem. Při podezření na alergii je velmi důležité podstoupit alergologické vyšetření a seznámit se s podstatou svého onemocnění.

Alergická rýma (a zánět spojivek)

Alergická rýma je zánět nosní sliznice vyvolaný alergickou reakcí na konkrétní alergen, jehož zdrojem je nejčastěji pyl, roztoči bytového prachu, domácí zvířata, plísně a různé alergeny z pracovního prostředí. Pro alergickou rýmu jsou typické příznaky, jež jsou podobné nachlazení:

 • kýchání (často v záchvatech),
 • vodnatá rýma,
 • svědění nosu a patra,
 • ucpaný nos, otok nosní sliznice,
 • svědění, zarudnutí a slzení očí.

Alergické příznaky vznikají rychle jako reakce na kontakt s alergenem a stejně rychle po jeho odstranění odeznívají. Častá je sezónní alergická rýma (pylová alergie), jejíž příznaky u nás mohou trvat od března (někdy i února) do října. Celoroční alergeny (většinou v bytě nebo zaměstnání) vyvolávají rýmu trvale, která je naopak často v topné sezóně výraznější.

Většina jedinců s alergickou rýmou má mírné příznaky, které je možné snadno a účinně léčit. U jiných se však mohou vyskytnout závažné a přetrvávající projevy. Také se u nich objevují problémy se spánkem a další obtíže, které nepříjemně zasahují do každodenního života. Velkým rizikem u trvalé neléčené rýmy je rozvoj průduškového astmatu.

Alergické astma

Alergické astma je zánětlivé onemocnění postihující sliznici vystýlající dolní dýchací cesty (průdušky). Tento zánět vede ke zvýšené dráždivosti dýchacích cest a postupně i k přestavbě jejich stěny. Průvodním znakem je i zvýšená tvorba vazkého hlenu.

Astma vzniká u dětí i dospělých a má velmi různorodé projevy. U jednotlivých pacientů jsou velmi odlišné i spouštěče potíží, jde např. o inhalace alergenu, chladného vzduchu, změny klimatu, rozčilení, námaha, stres, infekce a mnohé další.

Typické příznaky alergického astmatu:

 • záchvaty dušnosti v klidu nebo při námaze provázené sípáním,
 • dráždivý neproduktivní kašel,
 • vykašlání malého množství vazkého hlenu na konci záchvatu.

Další možné příznaky:

 • zadýchávání při námaze,
 • dráždivý kašel (bez pocitu dušnosti),
 • pocit tíže až bolesti na hrudi.

Alergické kožní projevy

V tomto případě se nemusí vždy jednat o pravou alergii – za příznak kopřivky je zodpovědný uvolněný histamin, který se však jen u některých pacientů uvolňuje na základě styku s alergenem. Může se jednat i o spontánní uvolnění po ozáření slunečným světlem, po fyzické námaze nebo v chladném prostředí. S „pravou“ alergií ovšem sdílejí tyto situace stejný projev (kopřivka, angioedém) a stejnou léčbu (antihistaminikum).

Existuje několik typů alergických kožních projevů:

 • Kopřivka (urtikárie). Pro kopřivku jsou charakteristické svědivé pupeny s okolním zarudnutím různé velikosti – někdy až velkoplošné, splývavé. Mohou se objevit kdekoli na těle. Většina případů těchto potíží je označována jako akutní a odezní během několika dnů nebo týdnů, ale někteří lidé trpí chronickou formou kopřivky, jejíž příznaky se objevují a mizí po dobu několika měsíců nebo let.
 • Angioedém. Jde o otok, který postihuje hlubší vrstvy kůže. Obvykle není červený ani nesvědí a často se týká očních víček, rtů, jazyka, rukou a nohou. Angioedém se často vyskytuje s kopřivkou, ale může se objevit i samostatně.
 • Dermatitida. Je zánětem kůže, který vyvolává červenou, šupinatou a svědivou vyrážku. Nejčastěji se vyskytuje atopická dermatitida a kontaktní dermatitida. Tyto projevy se rozvíjejí postupně, nikoli ihned po kontaktu s alergenem, ale často až za několik dnů nebo týdnů. Po opakovaném setkání s alergenem je obvykle reakce rychlejší
 • Atopická dermatitida (ekzém) je chronické onemocnění kůže, které obvykle začíná v kojeneckém nebo raném dětském věku a často souvisí s potravinovou alergií, alergickou rýmou a astmatem. Některé potraviny mohou ekzém vyvolat, zejména u malých dětí. Vzplanutí ekzému mohou u dětí způsobit také kožní stafylokokové infekce. Mezi další možné spouštěče patří alergeny zvířecí srsti, roztoči, pocení nebo kontakt s dráždivými látkami, jako je vlna nebo mýdlo. Hlavním cílem léčby je potlačit zánět v kůži a zabránit nepříjemnému svědění.
 • Alergická kontaktní dermatitida vzniká při přímém kontaktu kůže s alergenem. Pokud například jedinec trpí alergií na nikl a jeho kůže přijde do kontaktu se šperky vyrobenými i z velmi malého množství tohoto kovu, může se mu v místě kontaktu objevit červená, hrbolatá, šupinatá, svědivá nebo oteklá kůže.

Potravinové alergie

Alergie na potraviny je velmi časté onemocnění časného dětského věku, kdy bývá spojeno se závažnými zažívacími obtížemi a ekzémem. V dospělosti trpí pravou potravinovou alergií jen asi 2–3% populace, mnohem častější jsou různé typy neimunologicky podložené intolerance potravin.

Pravá alergie na potraviny se může projevit celou řadou příznaků, např.:

 • zažívacími potížemi, které jsou spojené se zvracením, křečemi a průjmem,
 • alergickou rýmou,
 • astmatem,
 • kopřivkou,
 • nejzávažnější reakcí je alergický šok.

Velmi častá, ale většinou málo nebezpečná je zkřížená reakce na některé potraviny (ovoce, zelenina, ořechy) u pacientů s alergií na pyly. Projevuje se jako tzv. orální alergický syndrom (OAS) – svědění a podráždění sliznice v ústech po požití plodiny v syrovém stavu. Protože OAS není vázán jenom na pylové období, může pacienta provázet celý rok, pokud požívá danou potravinu.

(hah)

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/allergic-rhinitis-your-nose-knows
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21461-allergic-asthma
https://www.asthma.org.uk/advice/understanding-asthma/symptoms/
https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/allergic-skin-conditions
https://www.aaaai.org/Conditions-Treatments/Allergies/Skin-Allergy
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/food-allergy/symptoms-causes/syc-20355095
https://www.everydayhealth.com/digestive-health/experts-how-do-food-allergies-affect-digestion.aspx
https://farrp.unl.edu/resources/gi-fas/symptoms-and-severity

Doporučené články

05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 3) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
05. May 2022 Rubrika AW test

(AW - Test - 2) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link
04. April 2022 Rubrika AW test

(AW - Test) Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií

S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na...
CTA link